hakkimizda

TÜRKİYE'NİN AB TESCİLLİ İLK ZEYTİNYAĞI ÜRETİCİSİ

Milas Ticaret ve Sanayi Odası önderliğinde yapılan başvuru, yaklaşık 3 sene sonunda neticelendi. Avrupa Birliği nezdinde yapılan başvuruya ilişkin inceleme ve ilan süreçleri başarıyla tamamlanan Milas zeytinyağı, 23 Aralık 2020 tarihinde Avrupa Birliği tarafından tescillendi. AB'nin ilgili komisyonunda kabul edilerek 17 Eylül tarihinde ilan edilen başvuruya herhangi bir itiraz gelmemesi üzerine Milas Zeytinyağı, AB'nin coğrafi işaretli ürünleri arasına girdi. Milas zeytinyağı Türkiyede Avrupa Birliği tarafından tescillenen ilk ve tek Türk zeytinyağı oldu. Avrupa Birliği ilgili komisyonu yapılan analizler ve araştırmalar sonucunda; Milas Zeytinyağının sadece memecik zeytinlerinden elde edilen duyusal ve karakteristik özellikleri bakımından diğer zeytinyağlarından farklı ve üstün özellikleri olduğunu aynı zamanda sadece Milas'a özgü olduğunu onayladı. Biz de Zavendik Zeytinyağı olarak 2 şubat 2021 tarihinde Türkiyede kalitesİ AB tarafından tescillenen Milas Zeytinyağı coğrafi işareti alan ilk zeytinyağı üreticisi olmanın gururunu yaşadık.

Sadece özel üretim yapan fabrikamızda ürettiğimiz tüm ürünler; IOC'ye (Uluslararası Zeytin Konseyi) akredite laboratuvarlar tarafından analiz edildi. Analizler sonucunda tüm ürünlerimizin Milas Zeytinyağının karakteristik özelliklerini taşıdığı, duyusal ve kimyasal analizler sonucunda kusursuz olduğu tespit edildi. Bu sayede tüm ürünlerimiz AB tarafından tescillenen Milas Zeytinyağı coğrafi işareti almaya hak kazanmıştır. Ayrıca ürünlerimizin analiz raporları ambalajlar üzerindeki QR kodlar ile kolayca görüntülenebilir. Firmamız zeytinyağı sektöründe müşterilerin aklında soru işaretleri bırakmadan gönül rahatlığıyla tüketebilecekleri üst düzey zeytinyağı üretme ve bunları en güzel şekilde sunma gayretindedir.

AB tescili kuşkusuz hem ülkemiz zeytinyağı sektörüne hem de Milas Zeytinyağına katma değer yaratarak, dünyada aranan ve bilinen bir zeytinyağı olmasını sağlayacaktır. Bu tescil aynı zamanda zeytinyağımızın avrupaya olan ticaretini de kolaylaştıracak ve zeytinyağı ihracat rakamlarımızı da olumlu yönde etkileyecektir.

Bodrumdan İstanbula dönüş yolunda, Ekindere köyünde olan fabrikamız sene boyunca müşteri ziyaretine açıktır. Müşterilerimiz diledikleri zaman fabrikamızı ziyaret edebilir, zeytinyağı hakkında bilgi alıp alışveriş yapabilirler.